Znak Jince Znak Jince

Josef Slavík - život a dílo

Autor: Michal Patera
Poslední aktualizace: 11.05.2009

*26.3.1806, Jince - †30.5.1833, Budapešť
Otcem slavného houslisty a skladatele byl Antonín Slavík, který se narodil v Hořovicích 11.8.1782 jako syn panského bednáře Josefa a Evy, rozené Kratochvílové. Počátky literárního a hudebního vzdělání získal od strýce Jana Slavíka, učitele, který vychoval i několik jiných výtečných hudebníků.

V roce 1800 se Antonín stal podučitelem v Hořovicích, a pak, na přání hraběte Vrbny, majitele panství, odešel studovat pedagogiku do Vídně. Po svém návratu v roce 1805 byl ustanoven učitelem v Jincích. Téhož roku se oženil s Barborou Krásovou z Dobříše a v Jincích v domě č. 8 se jim narodil dne 26.3.1806 první syn Josef. Dostal od svého otce Antonína, znamenitého hudebníka, výbornou školu, když od čtyř let cvičil na housle. V březnu 1815 se rodina Slavíkových odstěhovala do Hořovic, kde otec Antonín vystřídal svého strýce Jana v učitelském povolání. Hudební prostředí tamního zámku přispělo k rozvinutí nesporného talentu malého Josefa. Vznikl zde hudební kroužek, soustředěný kolem revidenta železáren Josefa Labora. Hrála se především smyčcová kvarteta a známý hudebník a regenschori Antonín Slavík i jeho nadějný syn byli s nadšením přijati. Josef Slavík byl již v deseti letech ozdobou školy. Hochova mimořádného talentu si všiml i doktor Schneider a upozornil na něj hraběte Eugena Vrbnu. Hrabě, člen Spolku pro podporu hudebního umění v Praze, vzal nadaného chlapce do Prahy k přijímací zkoušce na konzervatoř a hradil mu sedm let náklady na studia. Na konzervatoř byl přijat 1. listopadu 1816 ve věku deseti let. Ve hře na housle (svém hlavním studijním předmětu) byl žákem Bedřicha Viléma Pixise, koncertního mistra orchestru Stavovského divadla a prvního profesora houslové hry na nově zřízené pražské konzervatoři. Josef Slavík byl velmi pilným a svědomitým žákem a dosahoval velkých pokroků v reprodukční technice. Již ve čtrnácti letech se pak pokoušel o vlastní skladby.

Studium na konzervatoři si Slavík dobrovolně o rok prodloužil a v roce 1823 ji opustil jako houslista orientovaný především na virtuozitu strhující bravurou a udivující posluchače brilantním přemáháním nejobtížnějších problémů houslové hry.

Ukončením studia vznikly Slavíkovi existenční starosti. Nemohl už počítat s podporou hraběte Vrbny a musel se o sebe postarat sám. Vstoupil jako houslista do orchestru Stavovského divadla. S činností v divadelním orchestru se však nespokojil. V říjnu 1824 vystoupil doma v Hořovicích na dobročinné akademii. V lednu 1825 pak zazářil na akademii v redutním sále v Praze, kde s velkým úspěchem provedl svůj koncert fis moll. V této době se také seznámil s Paganiniho dílem, které ho podnítilo k další tvorbě.

Úspěch pražského koncertu umožnil Slavíkovi jednat s Vídní o místo v císařské kapele, která byla tehdy nejlepším orchestrem v celé říši. Díky stykům hraběte Vrbny odjel již koncem února 1825 Slavík do Vídně. Brzy po svém příjezdu vystoupil jako sólista před víde

Josef Slavík
Novinky e-mailem
Kalendář akcí
    12 / 2018    
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

   Výpis akcí v tomto měsíci...
Aktuální informace
ikonka dokument Bezpečné Podbrdsko
Na webových stránkách Svazku obcí Podbrdského regionu http://www.podbrdsko.com nově naleznete informace k bezpečnosti v Brdech - stránka Bezpečné Podbrdsko
ikonka dokument Ohlašování pálení
Ohlašování pálení zahradního odpadu a jiných látek je nyní možné provádět pomocí internetu na http://hzssk.webrex.cz
© 2010 Úřad Městyse Jince | Prohlášení o přístupnosti